Mnogi od nas smo na spletu postali bolj aktivni kot kdaj koli prej, toda ali preveč komuniciramo? Ali je smiselno obvestiti vse, da je naš dom prazen med našimi počitnicami? Ali da včasih svoje nešifrirane naprave pustimo ležati po hotelskih sobah ali počitniških domovih ali celo nenadzorovane na javnih mestih!?
Dobra novica je, da lahko v veliki meri zaščitite svoje podatke in naprave, preden greste od doma, vendar ne pozabite zaščititi tudi sebe, ko ste odsotni, in preveriti svojo opremo, ko pridete domov.
Preden se odpravite za dalj časa od doma
- Pustite vse naprave, ki jih res ne potrebujete. Prepričajte se, da ste jih varno zaklenili.
- Očistite svojo napravo nepotrebnih podatkov – počistite zgodovino brskalnika ali piškotke in razmislite o odstranitvi programske opreme, ki je ne boste uporabljali ali je ne potrebujete za potovanje.
- Prepričajte se, da nosite svoje naprave v varni torbi s ključavnico – bodite previdni pri nahrbtniku, katerega pasovi se lahko prerežejo.
- Pred odhodom spremenite vsa svoja gesla in uporabite upravitelja gesel – poskrbite, da boste uporabljali močna gesla!
- Posodobite vso programsko opremo na vseh napravah, da zagotovite, da imate vse najnovejše varnostne popravke.
- Omogoči večfaktorsko preverjanje pristnosti za spletne račune (npr. Facebook, Dropbox itd.)
- Šifrirajte vse podatke na napravah. Šifriranje zagotavlja, da so vaši podatki, če so ukradeni, neuporabni.
- Varnostno kopirajte svoje naprave.
- Namestite iskalnik naprav in/ali omogočite funkcijo Find My Device za Android, iOS ali Windows. Razmislite tudi o namestitvi programske opreme za brisanje.
- Onemogočite samodejno povezovanje z Wi-Fi in Bluetooth ter minimizirajte skupno rabo lokacije.
Ko ste zdoma ali zunaj
Vedno izberite najbolj varno možnost omrežja
- Bodite pozorni na vse brezplačne povezave Wi-Fi in Bluetooth. Prepričajte se, da se povezujete samo z uradno ponudbo Wi-Fi in ne z lažnimi hekerskimi dostopnimi točkami Wi-Fi.
- Razmislite o uporabi povezave VPN, da zagotovite, da je povezava WiFi varna in zmanjša morebitne zlonamerne dejavnosti.
- Kjer so na voljo, izberite šifrirane WiFi-je – ti so vedno boljša možnost od brezplačnega WiFi-ja v kavarni.
- Nastavite lastno dostopno točko WiFi s prenosnim usmerjevalnikom – to lahko storite tako, da preprosto kupite lokalno podatkovno kartico SIM.
- Lažno predstavljanje (ang. phishing) je stalno v porastu – Prepričajte se, da uporabljate samo strani za preverjanje pristnosti ali uradne aplikacije.
Izogibajte se deljenju svoje lokacije na družbenih medijih
- Objavljanje slik, videoposnetkov in statističnih podatkov med potovanjem deli vašo lokacijo s svetom.
- Onemogočite geografsko označevanje na slikah in se izogibajte deljenju svojega načrta potovanja ali lokacije na družbenih medijih.
- Še bolje, objavite te dragocene videoposnetke in slike, ko pridete domov, da bo to priložnost, da pomislite na čudovit čas, ki ste ga preživeli.
Ko se vrnete domov
- Znova posodobite svojo programsko opremo in uporabite vse popravke, ki so morda na čakanju.
- Po potovanju naredite varnostno kopijo svojih podatkov in izbrišite potovalne aplikacije ali informacije, ki ste jih uporabili na potovanju in jih ne potrebujete več. Po potrebi lahko vedno izvedete obnovitev.
- Ponovno spremenite gesla. Morda ste bili med potovanjem nevede ogroženi, s tatovi, ki čakajo, da napadejo zdaj, ko ste doma.
- Pridobite finančni izkaz, da se prepričate, da med vašim potovanjem ni izginil denar.
- Izvedite skeniranje zlonamerne programske opreme/virusov na vseh napravah.
Še nasvet…razmislite o spletnem razstrupljanju. Kaj je to?!
Počitnice so čas, ki je v osnovi namenjen druženju z družino in najbližjimi. Pogovor, dotiki, smeh, vse to v bližini in brez motečih naprav. Odklopite se od virtualnega sveta!
Vztrajno piskanje, vibriranje in utripanje obvestil pomeni, da smo nenehno raztreseni in prisiljeni prekiniti svoje početje, da bi preverili svoje telefone in tablice. Gledanje v telefon, ko bi morali iti spat, ima dvojni moteči učinek, saj pretirano stimulira naše možgane, zaradi česar se težko umirimo in izklopimo ter smo izpostavljeni modri svetlobi zaslona. Obvestila in držanje telefonov blizu nas pred spanjem in ob drugih obdobjih dneva so lahko znak "strahu pred zamudo" – ali FOMO – to je vrsta socialne anksioznosti, pri kateri nas skrbi, da bomo nekaj zamudili, ali želimo, da bi nas drugi videli biti del nečesa. Moramo imeti napravo blizu nas… za vsak slučaj.
Ne glede na to, ali za eno uro, dan, teden ali dlje ... poskusite najti čas, da se izklopite iz svojih naprav in se oddaljite od družbenih medijev. Vsaj izklop obvestil in spanje s telefonom v drugi sobi ali v letalskem načinu je morda dovolj, da opazite pozitivno spremembo.
Uporabite te nasvete tudi, ko potujete poslovno. Zavedanje o varnosti naj vam postane navada v službi, doma in v tujini.
Bodite pozorni in imejte čudovite poletne počitnice!
Ekipa Vibor
Uporabite te nasvete tudi, ko potujete poslovno. Zavedanje o varnosti naj vam postane navada v službi, doma in v tujini.
Bodite pozorni in imejte čudovite poletne počitnice!
Ekipa Vibor